Uudised ja teated

« Tagasi

Baltimaade metsanduskoolide kutsevõistlustel võidutsesid võõrustajad!

08.–10. juunini peeti Luua Metsanduskoolis 53. Baltimaade metsanduskoolide kutsevõistlusi. Pika ajalooga võistlustest võtsid lisaks võõrustajale osa Ogre Metsanduskool Lätist ja Kaunase metsandustehnikum Leedust.

Võistluste avamine (foto: Tõnu Eller)

Võistlustel võtsid kolme riigi tulevased metsamehed mõõtu väga erinevatel aladel. Individuaalsed oskused pandi proovile raievõistlusel, metsaraja läbimises ja metsamasinatel, meeskondlikult võisteldi aga korvpallis. Metsamasinate juhid mõõtsid oma oskusi alles teist korda võistluste ajaloos.

Metsanduskoolide omavaheline mõõduvõtmine toimus kahel päeval. Esimesel päeval võisteldi raiespordis ning korvpallis. Raievõistlusel saavutas Markus Mitt esimese, Silver Pärn teise ja Läti noormees Matiss Murnieks kolmanda koha.

Peeter Mitt langetamisel (foto: Tõnu Eller)

Ühtlasi selgitati välja ka raiespordi üksikalade parimad. Tulemused olid järgmised:

Langetamine

I Silver Pärn Luua Metsanduskool

II Markus Mitt Luua Metsanduskool

III Matiss Murnieks Ogre tehnikum

Saeketi vahetus

I Matiss Murnieks Ogre tehnikum

II Markus Mitt Luua Metsanduskool

III Maleksander Palu Luua Metsanduskool

Parim saeketi vahetaja Matiss Murnieks. (foto: Tõnu Eller)

Täpsussaagimine

I Aleksander Palu Luua Metsanduskool

II Markus Mitt Luua Metsanduskool

III Silver Pärn Luua Metsanduskool

Kombineeritud järkamine

I Matiss Murnieks Ogre tehnikum

II Henri Tokman Luua Metsanduskool

III Rudolfs Mahts Ogre tehnikum

Laasimine

I Silver Pärn Luua Metsanduskool

II Markus Mitt Luua Metsanduskool

III Henri Tokman Luua Metsanduskool

Silver Pärn (foto: Tõnu Eller)

Samal ajal, kui raiesportlased kooli töökoja platsil oma võistlust pidasid, algas kooli võimlas korvpalliturniir. Korvpalli tulemused millegagi ei üllatanud – võitjad tulid korvpalliriigist Leedust, teiseks tõusid võõrustajad ja  Läti poisid pidid leppima kolmanda kohaga.

Eesti-Leedu korvpallilahing (foto: Tõnu Eller)

Teisel päeval võisteldi metsarajal. Metsaraja distants nõudis osalejatelt nii metsanduslikke teadmisi kui ka sportlikku vormi, võistlejad pidid läbima mitmed kontrollpunktid, kus tuli lahendada erinevaid ülesandeid. Näiteks oli vaja tunda puu- ja põõsaliike ning hinnata nende kahjustusi, silma järgi määrata puude vanust, kõrgust, tagavara, ühe noti mahtu, kaldeprotsenti ning puude arvu hektaril. Esimene-teine koht jäid koju (esimeseks tuli Tanel Noot, teiseks Melvin Ohtla), kolmas läks Lätti (Raitis Legzdinš Ogre tehnikumist).

Metsarada (foto: Tõnu Eller)

Teisele päevale jäi ka metsamasinate võistlus, kus nii harvesteri kui forvarderijuhid pidid näitama väga häid oskusi masinaga manööverdamisel, samuti suurepärast tööpeade käsitsemist. Võistluste käigus oli vaja näiteks pakkudest torn laduda või lõigata püsti seisva noti otsast õige pikkusega jupp. Tulemused näitasid, et Luua poistel häbeneda pole vaja:

Forvarderide võistlus

I Riivo Lomp Luua Metsanduskool

II Siim Tiks Luua Metsanduskool

III Modestas Dulicius Kaunas

Forvarder võistlemas (foto: Tõnu Eller)

Harvesteride võistlus

I Jason Tetsmann Luua Metsanduskool

II Martin Krüünvald Luua Metsanduskool

III Juris Navicskis Ogre tehnikum

Harvesteri lõikeketi vahetamine võistlustel (foto: Tõnu Eller)

Baltimaade metsanduskoolide kutsevõistlused toimusid Luua Metsanduskoolis ka 2014. aastal, kui toimusid juubelivõistlused – omavahel võeti mõõtu 50. kord! Baltimaade metsanduskoolide õpilaste võistluste idee sai alguse Eestist, juba poolsada aastat toimunud võistluste algataja on väärikas metsamees Kaupo Ilmet. Vahepeal tegid kaasa ka rootslased ja soomlased, kuid praeguseni on püsivalt kaasatud Balti riigid.