EUROPEA International kohtus Eestis

Läinud nädalal võõrustas Eesti ligi kahekümne Euroopa riigi põllu- ja maamajandusvaldkonna kutseõppeasutuste juhte ja õpetajaid. Tartus toimus Eesti Euroopa Nõukogu eesistumise raames EUROPEA Internationali konverents „From Rural to Digital". Ürituse peateema oli 21. sajandi oskused ja ootused tuleviku töötajatele.

Reedel peeti Tartus konverents, kus osalejatele anti ülevaade Eesti põllumajandusest, samuti tööjõu- ja oskuste vajaduse prognoosisüsteemi OSKA eesmärgist. Põhjalikumalt olid vaatluse all metsanduse ja puidutööstuse ning põllumajanduse ja toiduainetööstuse tuleviku tööjõu-uuringute tulemused. Külalised said ülevaate ka HITSA tegemistest, e-Kutsekooli konsortsiumist, kutsekoolide digivõimekuse hindamise mudelist ja ülevaate möödunud aastal toimunud esimese kutsekoolide enesehindamise tulemustest. Samuti olid fookuses õpetajate digipädevuste standard (ISTE) ja ProgeTiigri ning eTwinningu projektid. Osavõtjad said tutvuda ka mitmete meie nutikate lahendustega - Agriconi, Timbeter ja eAgronom.

Kohtumisest osalejad Olustveres (foto: Maaeluministeerium)

Pärastlõuna oli pühendatud kutseharidusele. Lisaks ülevaatele hetkeolukorrast artleti ühiselt põllu- ja maamajandusvaldkonna tuleviku töötajatele seatavate ootuste üle.

Laupäeval külastasid kohtumisel osalejad Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli, kus terve päeva olid erinevad tegemised. Lisaks hoidiste messile ja kohaliku toidu laadale toimus rahvusvaheline noorkündjate võistlus ning pooletunnise demonstratsiooniga esinesid Luua Metsanduskooli parimad raiesportlased.

Luua Metsanduskooli raiesportlased Olustveres

EUROPEA Internationali võrgustik on põllumajanduslikke, aianduslikke ja metsanduslikke kutseõppeasutusi ning koolitusinstitutsioone ühendav organisatsioon, mis loodi 1992. aastal. EUROPEA Internationali võrgustikku kuulub 25 Euroopa riiki. Võrgustiku eesmärk on põllumajandusliku kutsehariduse taseme tõstmine, õpilaste ja õpetajate vahetuse korraldamine, rahvusvaheliste koostööprojektide väljatöötamise toetamine, kutsevõistluste korraldamine ja toetamine, kutsehariduse propageerimine. EUROPEA International korraldab ka Euroopa noorte meistrivõistlusi metsanduses, Luua Metsanduskool korraldas seda võistlust 2015. aastal. Tuleval kevadel kohtuvad noored metsamehed Ungaris.

Eesti sai EUROPEA Internationali liikmeks 2005. aastal. Eestit esindab EUROPEA Internationali võrgustikus MTÜ EUROPEA Eesti Keskus, mis on Järvamaa Kutsehariduskeskuse, Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskooli, Luua Metsanduskooli ja Räpina Aianduskooli töötajaid ühendav koostöövõrgustik.