Puukoolist

Luua Metsanduskooli puukool-arboreetum on koht, kus on ühendatud

  • puittaimede ekspositsioonid
  • ilupuude ja -põõsaste istikute tootmine
  • metsanduse ja maastikuehituse õpilaste õppetöö
  • täiendõpe ja rahvaharidus
Luua Metsanduskooli puukool-arboreetum kuulub Eesti liigirikkaimate puittaimede kollektsioonide hulka, sisaldades üle 700 taksoni (täpsema nimekirja leiad siit). Nagu nimetuski ütleb, koosneb puukool kahest osast: taimegeograafilisest kollektsioonist ning haruldaste liikide ja liigisiseste vormide kollektsioonist, pindaladega vastavalt ca 6 ha ja 2,5 ha.
Taimegeograafilise kollektsiooni vanimad puud pärinevad aastast 1952, mil alustati kollektsiooni praktiliste rajamistöödega. Viimati täienes kollektsioon hõlmikpuu istutamisega 2000. aasta sügisel. Taimegeograafilises kollektsioonis on eksponeeritud Euroopa, Siberi, Kaug-Ida, Põhja-Ameerika ning Kesk-Aasia puittaimi. Ekspositsioonide koostamisel on võimalust mööda püütud juhinduda liikide geograafilisest paiknemisest neis piirkondades ning sealsete metsade liigilisest koosseisust.
Haruldaste liikide ja liigisiseste vormide kollektsioon sisaldab nii tuntud vorme kui kohalikke aretisi. Ühtlasi on ta õpetlik aiakujunduse seisukohalt, eksponeerides enamike puukoolide müüginimekirjades esinevaid puittaimi nende täissuuruses ning sisaldades samas mõningaid aiakunsti üsna hästi õnnestunud kompositsiooniühikuid. Samast on huvilistel võimalik dekoratiivistikuid ka osta - igal aastal on paljunduses umbkaudu 120 liiki ja sorti ilutaimi.
Kaitstavate objektide nimistusse kuuluv Luua Metsanduskooli puukool-arboreetum on üks peamisi vaatamisväärsusi Vooremaal. Iga külastaja on siin teretulnud.