Lehed sildiga <em>lõikus</em>.

Õunapuude lõikamine

 

Praeguseks on õunapuudel tänavused pungad puhkenud ning hea aeg okste lõikuseks on paraku juba möödas. Kevadel tasub lõikusega ühele poole saada enne pungade paisumist, sest pungade moodustamiseks kulutab puu hulga möödunud aastal kogutud energiavarusid ning pungunud okste maha lõikamisega raiskame puu varusid asjatult.

Tegelikult on puu jaoks kõige soodsam aeg okste lõikuseks hoopis juuli lõpus või augustis, kuid sel puhul lähevad kaotsi pooltoored viljad. Vastupidiselt kevadisele, tekib suvise lõikusega aga kõige vähem vesivõsusid, sest suurem osa jõuvarudest kulub viljadele ja talveks valmistumisele.

Kevadine lõikusperiood on võrdlemisi lühike. Lõigata saab peale lume sulamist või sulailmadega kuni pungade puhkemiseni. Sügisel ei tasuks puule lõikepindasid tekitada, sest külmakraadidega puu „haavad“ ei parane ning lõikepinna kaudu võib puu nakatuda seenhaigustesse.

Vanemõpetaja Katrin Puskar lisab veel, et puu jaoks pole kõige parem lõigata võra nö vihmavarjuks, nagu seda paljudes aedades tehakse. Alati tasuks jätta oksi ka ladvaosasse, sest neil okstel olevad õunad saavad kõige enam päikest ja on kõige suuremad ja ilusamad. Ka mõned sobivad vesivõsud peaks alati alles jätma, sest need jäävad asendusoksteks, kui vanemaid ja rippuvaid oksi välja lõigatakse.

 

Marjapõõsaste lõikamiseks on samuti sobilik varakevad või sügis. Kuna sõstrapõõsad punguvad eriti kiiresti, on nende lõikuseks sobilik aeg veelgi lühem. Soovituslik on igal aastal lõigata välja mõned vanemad oksad ning lõige peaks olema võimalikult puhas ja oksaga risti.

 

Refereeritud ajalehes „Vooremaa“ ilmunud Helve Laasiku intervjuust Luua Metsanduskooli meisterõpetaja Aino Mölderiga, lisatud vanemõpetaja Katrin Puskari kommentaar ja fotod.

Näitan: 1 tulemust.