Praktikal üle lombi

9.04.14
Catty Tirmaste           
Kati Lilienthal
ME II kursuse õpilased
 
Kuuldes võimalusest minna praktikale Soome, ei tundunud see väga eksootiline võrreldes teiste riikidega, kuid see-eest pakkus Soome meile küllaltki palju üllatusi ja huvitavaid kogemusi.
 
Esimesel nädalal viibisime Helsingis ühel suurel ehitusobjektil, kus istutasime suuri puid ning tutvusime sealse töökeskkonnaga. Hommikusöök oli hotellis kell 7 ja pärast seda suundusime objektile. Kes arvab, et see on liiga vara töö alustamiseks, siis järgmised nädalad olid veel varasemad. Tamperes oli kogunemine tööhallis igal hommikul juba 6.30, mis tähendas seda, et äratus oli vähemalt 5.30. Hallis anti kõigile päevaks tööülesanded ning sealt mindi edasi objektidele. Tööpäev kestis nii kaua kuni töö aega võttis. 
 
Päevaülesanne tuli kõigil täita.
 
Liikumine oli lihtne. Kõik, kellel olid load, said endale ka firma auto, millega objektide vahel ringi sõita. Jalgsi liikumine oli võimatu, sest kõik tööobjektid asusid üksteisest kaugel ning alati oli kaasa vaja võtta erinevaid tööriistu, mida päeva jooksul vaja võis minna.
 
Elasime firmale kuuluvas korteris, esialgu koos õpetajaga, kes esimesed kolm nädalat ka meiega praktikal viibis. Pärast teda kolisid sinna tuppa kaks Hollandi noormeest, kes olid samasse firmasse praktikale tulnud. Algasid tõsised tööpäevad, kus meie tegime kivitööd ja poisid käisid trimmerdamas.
 
Pirkkalas Perentie kõnniteed rajades tutvusime aafriklastega, kes olid juba mitu aastat seal firmas tööl olnud. Nemad aitasid meil sealse tööga paremini hakkama saada ning juhendasid meid kivipanekul. Inglise ja soome keelest seal tihti abi ei olnud, sest nemadki ei osanud kumbagi keelt piisavalt, nii et kõik tehti arusaadavaks üksteisele käte ja jalgadega ning töö sai tehtud.
 
Lahtis juhtus meiega ka natuke hirmutavam seik. Lillesibulaid istutades avastasime, et üks vanem soome rahvusest mees tahab neid endale võtta ning üritas sibulate kotti endale autosse toppida. Läksime teda peatama ja asja uurima ning tema ainuke vastus oli, et ta viib need sibulad leitud asjade punkti. Kuna soomlane ei uskunud, et need sibulad kuuluvad firmale ning meie neid istutama peame, tekkis vaidlus, mille käigus läks käsikähmluseks ning võeti välja ka taskunuga. Kohale tuli ülemus ning asjad läksid veelgi kuumemaks. Lõpuks ootasime kõik politseid, et soomlane usuks meid: need sibulad ei ole rekkalt maha kukkunud ning meie ei ole illegaalsed venelased, kes lillesibulaid varastada üritavad. Politsei saatis soomlase tema autosse  ja  soovis meile jõudu tööle. 
 
Kõigeks tuleb valmis olla.
 
Kuigi Soome tundub meile nii lähedal ja tavaline maa, on seal palju mida õppida. Kogemusi saime sealt tohutult, samuti teadmisi, tutvusi ja proovisime mitmeid uusi töid ja töövõtteid. Kolleegid olid väga sõbralikud ja usaldavad, saime erinevaid masinaid proovida, kui ainult soovi oli, keegi ei keelanud. Nädalavahetused olid vabad, siis sõitsime ringi, võtsime isegi ette viietunnise sõidu Oulu.  Kõik sealne oli uudne ja huvitav ning meie oleme üle lombi praktikal käiguga väga rahul. 
 
Catty ja Kati kivi panemas koos Alainiga.
 
Catty masinaga töötamas.
 
Kati spordiväljakut rajamas.
 
Catty kõnniteed ladumas.
 
Toimetaja: ERKO JÄÄR